Varis: "Jeg vil gerne anbefale CLAVIS til andre, der ønsker at lære og få kendskab til det danske sprog."
Varis Pokrops har gået til danskundervisning hos CLAVIS både på danskuddannelse DU2 og FVU Dansk trin 2 samt FVU Matematik trin 2.
"Da jeg begyndte at lære dansk for 4 år siden, troede jeg ikke, det ville være muligt at gennemføre. Men jeg har lært det takket være mine lærere (Aldona, Rasmus, Ib, Maria, Birthe, Mariann, Helle m.fl.).
De er meget dygtige som lærere og flinke som mennesker. De gentager og forklarer altid, når det er nødvendigt for kursisterne.
Jeg kan lide CLAVIS' undervisningsstil og metoder. Vi lærer af tekster med historier fra det virkelige liv og om aktuelle begivenheder. Vi får viden om dansk kultur, historie og love i Danmark.
Jeg synes, man bør forsøge at lære sproget, ikke kun i skolen, men også udenfor. Det kan være på arbejde ved at snakke med kolleger eller fx læse de ting, man ser i sin hverdag. Man skal konstant supplere sit ordforråd. Skolen lærer os at stave, skrive, læse og andre tekniske detaljer i det danske sprog.
Jeg vil gerne anbefale CLAVIS til andre, der ønsker at lære og få kendskab til det danske sprog."